Tipy a rady záhradkárom

Január

V tomto mesiaci obvykle záhrady pokrýva vrstva snehu, takže nejaké veľké zmeny, či úpravy neprichádzajú do úvahy. Môžeme však záhradke - či skôr vysadeným okrasným drevinám a stromom, pomôcť striasaním ťažkého snehu. Naopak ruže však pri nízkej teplote ešte viac prikrývame snehom.
Pri ovocných stromoch, ak vonkajšia teplota sa pohybuje okolo 0 oC, vykonávame presvetľovací rez. Okrasné dreviny vrúbľujeme. Vo vyhrievaných priestoroch môžeme začať s vysievaním niektorých druhov zeleniny.

Február

Záhrada sa začína prebúdzať zo zimného spánku. Kvitnú prvé snežienky, prvosienky, narcisy. Je možné už zasievať semená rýchlo rastúcich trvaliek, pre výsadbu nových okrasných drevín môžeme vyhlbovať jamy. Na miestach rastu ruží vykonávame postrek síranu draselného na podporu rastu. Z ovocných stromov treba nevyhnutne odstrániť všetky zvyšky starého ovocia.

Marec

Práca s pôdou je samozrejme možná len v tom prípade, ak úplne vymizol sneh zo záhrad. Pôda musí preschnúť a následne potom je možné ju prevzdušniť a pohnojiť. Prvé výsevy sú možné len vtedy, ak ustúpia trvalé mrazy. Ukončujeme zimné a predjarné postreky. V prípade vhodného počasia je možné už vrúbľovať kôstkoviny a neskôr aj jadroviny.

Apríl

Konečne nám začína záhradkárska sezóna! Je možné presádzať pripravené letničky do záhonov, zakladať trávnik, vysádzať okrasné kry...
Je to aj najvhodnejší čas na zakladanie skalky. Nastáva vhodný čas na štepenie jadrového ovocia.

Ukážka sadovníckych úprav okolia rodinného domu

Máj

Keďže vrcholí krásne jarné obdobie, naša záhrada určite hýri pestrými farbami. Je to najkrajší mesiac v roku. Kvitnú mnohé cibuľoviny, trvalky...
Dokončuje sa pomaly trávnik a a môžeme začať tvarovať živý plot. Venujeme sa výsadbe letničiek, trvaliek , ale aj zeleniny. Je možné vysádzať dreviny a trvalky s koreňovým balom.

Jún

Teplé počasie a časté dažde určite napáchali v každej záhrade svoje. Burina sa dostáva všade, preto treba starostlivo skontrolovať trávnik, záhony. Chemické likvidovanie sa tu neodporúča, nakoľko môže zlikvidovať celý okrasný záhon.
Počas suchých dní musíme trávu polievať a prihnojovať. Zbavujeme sa všetkých škodcov, či už na drevinách alebo kvetoch. V ovocnej záhradke začína sezóna zberu.

Júl

Leto začína vrcholiť, takže nezabúdajme na dostatočné polievanie. Závlaha je dôležitá nielen pre trávnik, zeleninu, ale aj pre okrasné dreviny, stromy. Je dôležité, aby sa závlaha dostala až ku koreňom. Trávnik pravidelne kosíme.
Končí sa zber neskorých čerešní, višní. Je to mesiac zberu, ale napriek tomu je možné vysádzať jesenné cibuľoviny.

August

Je to obdobie príznačné zberom ovocia a zeleniny. Záhrada sa nám odmeňuje sa celoročnú starostlivosť. Všetko nádherne kvitne...Stále však netreba zabúdať na pravidelné zalievanie, aby sa náš zelený raj nepremenil na vyprahnutú púšť! Živé ploty nezabúdajme pravidelne strihať.

September

Ovocné stromy a okrasné dreviny sa už nesmú hnojiť dusíkatými hnojivami. Pripravujeme jamy na jesennú výsadbu stromčekov. Čerstvo vysadené stromy a kry priväzujeme k oporám. Nezabúdajme na burinu, ktorá sa nesmie zakoreniť v záhrade. Treba prekontrolovať skalku a povytŕhať burinu a zaschnuté listy. Nezabúdajme na polievanie.

Október

Postupne pribúdajú zase chladné a daždivé dni. Dokončujeme výsadbu trvaliek, ale pokračujeme s výsadbou cibuľovín. Pravdepodobne kosíme trávnik naposledy. Popadané lístie na trávniku a záhonoch treba starostlivo pozbierať. Môžeme vysádzať okrasné dreviny.

November

Končí posledné obdobie vhodné na rýľovanie okolo stromov a kríkov. Taktiež hnojíme okolie stromov. Pravidelne zhrabávame všetky popadané listy zo stromov. Treba zazimovať skalku, prikryť je suchým lístím. Je to posledný čas na vysadenie ovocných stromov.

December

Aj v tomto chladnom počasí nás záhradka potrebuje. Treba začať s prerezávaním okrasných drevín, ktoré kvitnú v lete. Ostatné pripravíme na nápor snehu, ktorý ich čaká. Záhradka odpočíva a my sa tešíme na ďalší vegetačný rok.

Tipy a rady záhradkárom

zahrada-rady-zahradkarom-3
zahrada-rady-zahradkarom-8
zahrada-rady-zahradkarom-4
zahrada-rady-zahradkarom-6
zahrada-rady-zahradkarom-1
zahrada-rady-zahradkarom-2
zahrada-rady-zahradkarom-5
zahrada-rady-zahradkarom-7
zahrada-rady-zahradkarom-9
Logo Footer

BB design, s.r.o., Bratislavská cesta 5, Nitra
info@bbdesign.sk

BB design, s.r.o. na