• Úvod
  • Floristika
  • Typológia kvetov

Typológia kvetov

Pri výbere tej správnej kytice, a to nemusí byť len svadobná, Vám ponúkame zopár informácií, ktoré vám pomôžu sa trošku zorientovať v kvetinovom svete.

Predovšetkým sa riaďte vlastným pocitom a do výberu svadobnej kytice určite zaraďte aj váš obľúbený kvet. Ponúkame vám krátku typológiu tých kvetov, ktoré sú momentálne najobľúbenejšie pri výbere svadobnej kytice.

RUŽA

Ruža je kvetom lásky, existuje okolo 3000 druhov ruží a má veľa farebných podôb, ale stále prevláda červená. Podľa mýtu vznikla z lásky bohyne Afrodity za umierajúcim milencom Adonisom.

v starom Ríme bola atribútom Venuše, dokonca Starí Gréci a Rimania oslavovali sviatky ruží- tzv. ROZÁLIE. Kresťania chápali však ružu ako pohanský symbol. Až postupom času sa stala ruža pre nich symbolom čistoty a cudnosti. Červená ruža je v kresťanskej cirkvi symbolom Kristovho utrpenia a bolesti na kríži.

Ruža sa stala pre mnohé významné rodiny rodovým symbolom. Na Slovensku má mnoho obcí ružu vo svojom znaku. Ostatné farebné varianty ruže: biela ruža - čistota, úcta a pokora, ružová ruža - šťastie a radosť, žltá ruža - má dve podoby, a to pre Európana znamená slobodu alebo spokojnosť, ale pre moslimské národy je symbol žiarlivosti, zrady.

ĽALIA

Ľalia je symbol svetla, čistoty a nevinnosti. Kvet je výnimočný svojou silou a prenikavou vôňou. Má 8 botanických základných skupín a farebná škála sa pohybuje od bielej, ružovej až po oranžovú.

Hlavne vo Francúzsku sa stala symbolom kráľov a kniežat. Ľaliu môžeme nájsť vyobrazenú už na freskách v paláci kráľa MÍNOA na Kréte. V kresťanstve je zobrazovaná spolu s Pannou Máriou ako znak nepoškvrnenej čistoty.

ORCHIDEA

Orchidea je symbolom výnimočnosti. Je to kráľovná rastlinnej ríše, drahokam medzi kvetinami.

Táto trvalka patrí k najmladším skupinám kvitnúcich rastlín na Zemi, pričom v prírode existuje asi 25 000 druhov divo rastúcich orchideí. Väčšina z nich pochádza z Ázie, Strednej a Južnej Ameriky. Na Slovensku je známych viac ako 80 druhov. Číňania pokladali kvety za symbol najlepších ľudských vlastností a vďaka jej jemnej vôni spájajú orchideu s eleganciou.

KÁLIA

Kália je nádherný trúbkovitý kvet, ktorý symbolizuje „veľkolepú krásu", existuje v rôznych farbách, pričom stále najpopulárnejšia je biela, ale prevláda aj žltá a smotanová.

Pochádza z centra Afriky. Do malých kytičiek sú vhodné typy s krátkymi stonkami, naopak do veľkých kytíc zase s dlhými stonkami.

FRÉZIE

Frézie sú veľmi populárne krehké kvietky s výraznou a nezameniteľnou vôňou, ktorá útočí na ľudské zmysly.


V kytici môžu plniť aj vedúcu úlohu, veľmi vhodné sú práve do svadobných kytíc. Farebné spektrum je veľmi široké: od bielej, žltej oranžovej, červenej, fialovej.... Mimoriadne sú vhodné pre ľudí narodených v znamení barana.

ALSTROMÉRIE

Alstromérie sú exotické rastliny s krásnym a jemným kvetom. pochádzajú z chladných a hornatých oblastí z územia Brazílie, Peru a Chile.

Typovo sa najviac približujú znameniu býka (a to najmä odrody IBIZA a GRANADA) pre svoju nádhernú ružovú farbu. Intenzívna červená farba je typická pre odrody SACHA a FANTASY. Žltokveté sú zase typické pre YELLOW KING a oranžová farba pre VICTORIU, biela pre VIRGINIU. V kytici sa najlepšie kombinujú s ľaliou alebo ružou.

CHRYZANTÉMY

Chryzantémy pôvodne pochádzajú z Číny a Japonska, pričom staroveké záznamy ich datujú už pred rokom 500 pred Kristom.

V Japonsku pre ich obľúbenosť a vážnosť sa stali erbovým symbolom cisárskeho rodu, v Číne sa stali chryzantémy jednou zo štyroch rastlín, ktoré symbolizujú šťastie. Názov pochádza z gréčtiny a znamená ZLATÁ KVETINA, pretože pôvodná farba týchto krásnych kvietkov bola žltá. V Európe sa objavili až koncom 18. storočia. Pre nás sú neodmysliteľným symbolom jesene, kvety sú rôznorodé, farebne pestré.

ORNITHOGALUM

Ornithogalum alebo aj Bledavka má svoj pôvod v Stredomorí, pochádza z južnej a juhovýchodnej Európy a Malej Ázie.

Na Slovensku je bežne vidieť v lužnom lese, v okolí Bielej vody a pri Ivanke pri Dunaji. Táto cibuľovitá trvalka má jemné a malé kvietky, rastúce v trsoch, ktoré vo váze vydržia veľmi dlho. jej nosnou farbou je biela, ale poznáme aj odtiene smotanovej, žltej a oranžovej.

POĽNÁ ZMES

Najdostupnejšou možnosťou pri výbere kytice sú poľné kvety, ktoré nestrácajú rokmi na svojej obľúbenosti a jednoduchej kráse.

Môžete ich prirodzene kombinovať s rôznymi typmi kvetov, ich farebná pestrosť zaručuje sviežosť a rozmanitosť kytice.

Nezabudnite, že pri výzdobe nieje dôležité, aby boli všetky kvety rovnaké ako má nevesta v kytici. Dôležité je, aby spolu vytvárali harmóniu a jednotný celok.
Aby tento deň sa stal neopakovateľným a jedinečným aj vďaka vhodne zvolenej kvetinovej dekorácii.

Typológia kvetov

typologia-kvetov-6
typologia-kvetov-1
typologia-kvetov-2
typologia-kvetov-4
typologia-kvetov-3
typologia-kvetov-5

Tags: kvety, kytice, svadby, svadba, kvetinový design, kvetinový dizajn, svadobný servis

Logo Footer

BB design, s.r.o., Bratislavská cesta 5, Nitra
info@bbdesign.sk

BB design, s.r.o. na