• Úvod
  • Ako sa zakladá trávnik

Ako sa zakladá trávnik

Vypestovanie krásneho, zeleného a samozrejme hustého trávnika si vyžaduje množstvo práce a námahy. Trávnik má v každej záhradke nezastupiteľnú estetickú funkciu, ale taktiež vytvára kyslík.

Čo by sme mali vedieť...

Podľa možností by mal byť trávnik umiestnený v rovine, ohraničený celistvými a neroztrieštenými krajmi. Do trávnika by sa nikdy nemali vysádzať dreviny, cibuľoviny ani trvalky, pokial nejde o solitéry. Môže pri nich vzniknúť problém s kosením, preto je potrebné každý solitér ohraničiť dlažbou, alebo plastovou lištou, či drevennou obrubou. Najvhodnejšou pôdou je stredne ťažká, ale vzdušná pôda. Pôdu treba starostlivo pripraviť na jeseň, dokonale zbaviť buriny, kameňov a prehnojiť. Prevzdušniť ju môžeme pieskom. Osvedčeným postupom je chemické odstránenie buriny, ktoré je možné zopakovať aj dvakrát, nakoľko korene buriny sa mnohokrát nachádzajú vo väčšej hĺbke.

Ako na to

Jednou z možností je založenie trávnika výsevom. Najlepším obdobím pre túto činnosť sa javí obdobie od začiatku marca do polovice mája, ale aj na jeseň od septembra do polovice novembra. Tesne pred samotným výsevom musíme pripravený substrát starostlivo povalcovať, aby následne terén nepoklesol. Je možné použiť aj štartovacie umelé hnojivo. Následne potom sa pravidelne trávové osivo rovnomerne rozhodí a pohrabe, aby sa premiešalo so substrátom. Vysiatu plochu starostlivo povalcujeme a polejeme.

Založenie trávnika mačinovaním / položením trávneho koberca

Týmto spôsobom zakladať trávnik je možné v priebehu marca až do októbra. Pôdny substrát musí byť pripravený rovnakým spôsobom ako pri výseve. Na predpripravený terén sa ukladajú rovnomerne trávnaté pásy mačiny, aby boli škáry medzi nimi čo najmenšie. Vzniknuté škáry sa nakoniec zasypú substrátom. Trávu treba napokon povalcovať, čím sa vytlačí z nej zvyšný vzduch a poliať. Približne o 14 dní sa koberec zakorení do podkladovej plochy. Do tej doby ho nechajte odpočívať.

Starostlivosť o trávnik

Dôležité je správne a dostatočné polievanie trávnika. Záleží samozrejme od počasia...
Kosenie sa vykonáva štandardným spôsobom, do výšky 3-5 cm. Nezabúdajte na pravidelné hnojenie, hlavne 3 týždne po založení trávnika mačinovaním.

Ukážka sadovníckej úpravy Japonskej záhrady

Ako sa zakladá trávnik

zahrada-ako-sa-zaklada-travnik-1
zahrada-ako-sa-zaklada-travnik-2
zahrada-ako-sa-zaklada-travnik-3
zahrada-ako-sa-zaklada-travnik-4
zahrada-ako-sa-zaklada-travnik-5

Tags: interiérový design, interiérový dizajn, dizajn

Logo Footer

BB design, s.r.o., Bratislavská cesta 5, Nitra
info@bbdesign.sk

BB design, s.r.o. na